Krótka historia gorsetu

Utworzono11.12.2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Talia osy, figura klepsydry to niedościgniony od wieków ideał kobiecości.

 

Do pomocy przyszedł nam gorset, którego zadaniem jest usztywnienie pleców, uwydatnienie biustu, wysmuklenie talii i spłaszczenie brzucha. Towarzyszy on nam już od XVI w.

 

W ciągu wieków zmieniał się jego wygląd wraz ze zmianami kanonu piękna i modą. Początkowo był luźniejszy i uszyty ze skóry lub płótna.

W XVII i XVII kobiety mocniej go sznurowany, suknie z tamtych czasów miały duże dekolty, a gorset miał podnosić biust. Niestety ciasne wiązanie prowadziło do deformacji żeber i płuc co prowadziło często do niewydolności oddechowej.

W XIX w. gorsety były dłuższe, spłaszczały dodatkowo brzuch. Były szyte ze szlachetnych materiałów jak koronkijedwab i pięknie wykańczane.

Po pierwszej wojnie światowej wraz z falą emancypacji gorsety zostały zastąpione biustonoszami.

 

Gorset do łask wrócił w latach 80. Dzięki kreatorowi mody Jaen-Paul Gautierowi i Madonnie, która nosiła gorsety jego projektu.

 

Gorsety obecnie szyje się z satyny, tafty, jedwabiu oraz koronki. Są eleganckim dodatkiem kobiecej garderoby, jak również podtawą wielu sukni ślubnych i wieczorowych.

 

Terrymodzie znajdziecie wszystko co potrzebne do uszycia gorsetu, w dziale pasmanterii, w kategorii fiszbiny. A wybór materiału pozostawiamy wam, my polecamy nową satynę 90 g/m2.

źródło fot google

Dbamy o Twoją prywatność

Ten sklep internetowy przechowuje pliki cookies, które pomagają mu w prawidłowym funkcjonowaniu. Korzystając z naszych usług wyrażasz zgodę na ich używanie.

Zezwól na wszystkoUstawienia szczegółowe