Rodzaje splotów w dzianiach

Utworzono10.09.2015

Rodzajów dzianin jest dużo, ale co to właściwie jest i jak powstaje.

Dzianina powstaje z jednej nitki lub wielu nitek przędzy przez tworzenie tzw. oczek, połączonych ze sobą za pomocą splotów dziewiarskich. Wyobraźcie sobie robienie na drutach lub szydełku – to właśnie produkcja dzianiny. Każdy z nas ma dzianiny w swojej szafie. Dzianinowe są swetry, skarpetki, rękawiczki, czapki, ale również  dresy i t-shirty.

W zależności od rodzaju splotu wyróżniamy dzianiny falowane ( rządkowe) i osnowowe ( kolumienkowe).

Podział dzianin wątkowych:

Dzianina pojedyncza

Prawa i lewa strona dzianiny różnią się, przez co lewa jest nieużytkowa (na prawej stronie dzianiny widać biegnące wzdłuż kolumienki oczek, na lewej biegnące w poprzek rzędy oczek). Dobrze rozciąga się w poprzek, słabiej wzdłuż. Może być różnej grubości i w różnym gatunku, dzięki czemu ma szerokie zastosowanie. Może być użyta na sukienki, spódnice, bluzki, t-shirty.

Dzianina podwójna

Na stronie lewej i prawej widać biegnące wzdłuż kolumienki oczek, dlatego może być stosowana dwustronnie. Gęsta, cięższa, słabo się rozciąga w obu kierunkach, dobrze zachowuje kształt. Po ucięciu nie zwija się. Zastosowanie; marynarki, garnitury, suknie.

Interlock

Jest tworzona tak, że kolumienki oczek prawych jednej strony są naprzeciwko kolumienek oczek prawych drugiej strony. Obie strony dzianiny są prawymi stronami, jeżeli dzianina jest gładka (na obu widać drobne kolumienki oczek). W przypadku Interlock wzorzystego, lewa strona jest bledsza, a więc nieużytkowa. Miękka, sprężysta, elastyczna, lżejsza. Prawie nie rozciąga się wzdłuż, natomiast wszerz rozciąga się mocniej niż dżersej i dzianina podwójna. Dobrze zachowuje kształt. Ucięte i nieobrębione brzegi się nie zwijają. Stosuje się na bluzki, golfy, spódnice, sukienki, odzież dziecięcą.

Dżersej

Lewa i prawa strona różnią się: na prawej widać biegnące wzdłuż kolumienki, na lewej biegnące w poprzek rzędy oczek. Lewa strona jest nieużytkowa. Dżersej może wystąpić w wielu grubościach. Słabiej rozciąga się wzdłuż, natomiast wszerz może rozciągać się w różnym stopniu. Ucięty zwija się na prawą stronę dzianiny. Zastosowanie; sukienki, spódnice, bluzki, tuniki, legginsy.

Włóczkowa

Wykonane z przędzy przypominającej włóczkę do domowych robótek. Jest miękka, czasem pokryta warstwą „włosków” przypominających angorę, o prostym splocie oczek prawych i lewych. Zastosowanie; swetry.

Podział dzianin osnowowych

Milanez (milaneza)

Cienka, miękka, gęsta i elastyczna dzianina jedwabna o splocie dziewiarskim przypominającym atłas. Może być gładka lub drukowana. Stosuje się na bieliznę.

Ażur

Wzorzysty splot tworzy prześwity w dzianinie. Splot z jedwabiu syntetycznego jest używany na firanki. Może być stosowany na bluzki damskie i sukienki.

Trykot

Na prawej stronie widać wyraźnie kolumienki oczek, na lewej rzędy. Rozciąga się wzdłuż i słabo w poprzek dzianiny. Zazwyczaj jest bardzo miękki i lejący. Brzegi ucięte zwijają się. Stosuje się na bieliznę, koszulki i bluzki.

Dzianina aksamitna

Prawa strona wygląda jak aksamit, lewa jak dzianina. Powstaje z mieszanych włókien: poliestru z bawełną, lub poliestru z wiskozą. Jest wytrzymała, łatwa w użytkowaniu i pielęgnacji. Zastosowanie; odzież sportowa i dziecięca.

  

Mam nadzieję, że teraz będzie Wam łatwiej się odnaleźć w świecie dzianin bez których nie można się obejść.

 

Dbamy o Twoją prywatność

Ten sklep internetowy przechowuje pliki cookies, które pomagają mu w prawidłowym funkcjonowaniu. Korzystając z naszych usług wyrażasz zgodę na ich używanie.

Zezwól na wszystkoUstawienia szczegółowe